Vestel Buzdolabı Buzluktan Su Damlatması Normal mi, Nasıl Düzeltilir?

Buzdolapları iç haznesine su damlatıyor ise bir sıcaklık artması, yeterince soğutamama durumları vardır. Bu durum teknik problemlerden kaynaklanacağı gibi kullanıcıların dikkatsizliğinden de kaynaklanabilir. Vestel buzdolabı buzluktan su damlatıyor ise kontrol etmeniz gereken ilk yer kapakların tam kapanıyor olup olmamasıdır. Kapaklarınızı birkaç gün kontrollü bir şekilde kapatarak sorunun çözülüp çözülmediğini gözlemleyebilirsiniz.

Vestel Buzdolabı Buzluktan Su Damlatıyor

– Buzdolaplarının arka alt kısmında, motorun bulunduğu bölgede ucu açık bir hortum bulunur. Bu hortum incedir ve tahliye hortumu olarak bilinmektedir. Buzdolabının her zaman çalışmaz. Örneğin buzluktaki istenilen sıcaklık ayarı 0 derecedir. Sıcaklıkta bir değişme olduğu zaman kompresör devreye girerek yeniden 0 dereceye getirir ve durur. Bu arada oluşan sıcaklık değişimlerinde ise içerideki buz eriyerek su oluşumunu sağlar ve bu su da tahliye hortumu yardımıyla alt tarafa, dışarıya damlar.

Bu hortumun tıkalı olduğu durumlarda ise su gidecek bir yer bulamayarak içeriye damlar. Bu durumda hortumun tıkanıklığını gidermek için buzdolabınızı 1 gün fişten çekerek durumu çözebilirsiniz. Teknik servis ile görüşerek yardım da alabilirsiniz.

– Bir diğer durum ise rezistansınızın normal çalışmamasıdır. Rezistans ısıyı algılayarak herhangi bir değişimde kompresörü devreye sokar ve ayarlı ısıya tekrar ulaşılmasını sağlar. Rezistansta veya kompresörde bir aksaklık olduğu zamanlarda buzluktaki ısı yükselir ve erimeye yol açar.

Daha sonra devreye giren bu 2 parça yeniden sıcaklığı sabitleyebilir fakat bu arada su akıtma olayı gerçekleşir. Teknik destek alarak parçaların kontrolüyle eski kullanım süreci sağlanabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Vestel buzdolabı neden buzluktan su damlatıyor?

Vestel buzdolabı, buzluk bölmesinde yoğunlaşan nemin donarak buz haline gelmesi sonucu su damlatır. Bu durum, buzdolabının kapısının sık sık açılıp kapanması, sıcaklık ayarının yanlış yapılması veya buzluk bölmesindeki hava sirkülasyonunun yetersiz olması nedeniyle oluşabilir.

Vestel buzdolabı buzluk bölmesinde buzlanma nasıl önlenir?

Vestel buzdolabı buzluk bölmesindeki buzlanmayı önlemek için şu adımları izleyebilirsiniz:

 1. Buzdolabının kapısını mümkün olduğunca az açın.
 2. Sıcaklık ayarını doğru bir şekilde yapın.
 3. Buzluk bölmesini düzenli olarak temizleyin ve buz tabakalarını çıkarın.
 4. Buzluk bölmesindeki hava sirkülasyonunu artırmak için buzluk bölmesini doldurmayın.

Vestel buzdolabının su filtresi nasıl değiştirilir?

Vestel buzdolabının su filtresi genellikle alt kısımda yer alır. Değiştirme işlemi için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 1. Buzdolabının su kaynağını kapatın.
 2. Eski filtre kartuşunu çıkarın.
 3. Yeni filtre kartuşunu yerleştirin.
 4. Yeni filtre kartuşunun üzerinde bulunan plastik kapağı çıkarın.
 5. Su kaynağını açın ve filtre kartuşunu çalıştırın.
 6. Yeni filtre kartuşunun suyu test edin ve gerekirse hava kabarcıklarını çıkarın.

Vestel buzdolabı neden çok gürültülü çalışıyor?

Vestel buzdolabı çok gürültülü çalışıyorsa, bunun nedenleri şunlar olabilir:

 1. Buzdolabı kapısının açık kalmış olması.
 2. Buzdolabının düzgün bir şekilde yerleştirilmemesi.
 3. Buzdolabının kompresörünün veya fanının arızalı olması.
 4. Buzdolabının içinde bir şeylerin sıkışması veya dokunması.
Tags:
Leave a Comment
444 78 56