Vestel Buzdolabı Buzluktan Su Damlatıyor

Buzdolapları iç haznesine su damlatıyor ise bir sıcaklık artması, yeterince soğutamama durumları vardır. Bu durum teknik problemlerden kaynaklanacağı gibi kullanıcıların dikkatsizliğinden de kaynaklanabilir. Vestel buzdolabı buzluktan su damlatıyor ise kontrol etmeniz gereken ilk yer kapakların tam kapanıyor olup olmamasıdır. Kapaklarınızı birkaç gün kontrollü bir şekilde kapatarak sorunun çözülüp çözülmediğini gözlemleyebilirsiniz. Teknik problemler ise:

– Buzdolaplarının arka alt kısmında, motorun bulunduğu bölgede ucu açık bir hortum bulunur. Bu hortum incedir ve tahliye hortumu olarak bilinmektedir. Buzdolabının her zaman çalışmaz. Örneğin buzluktaki istenilen sıcaklık ayarı 0 derecedir. Sıcaklıkta bir değişme olduğu zaman kompresör devreye girerek yeniden 0 dereceye getirir ve durur. Bu arada oluşan sıcaklık değişimlerinde ise içerideki buz eriyerek su oluşumunu sağlar ve bu su da tahliye hortumu yardımıyla alt tarafa, dışarıya damlar.

Bu hortumun tıkalı olduğu durumlarda ise su gidecek bir yer bulamayarak içeriye damlar. Bu durumda hortumun tıkanıklığını gidermek için buzdolabınızı 1 gün fişten çekerek durumu çözebilirsiniz. Teknik servis ile görüşerek yardım da alabilirsiniz.

– Bir diğer durum ise rezistansınızın normal çalışmamasıdır. Rezistans ısıyı algılayarak herhangi bir değişimde kompresörü devreye sokar ve ayarlı ısıya tekrar ulaşılmasını sağlar. Rezistansta veya kompresörde bir aksaklık olduğu zamanlarda buzluktaki ısı yükselir ve erimeye yol açar.

Daha sonra devreye giren bu 2 parça yeniden sıcaklığı sabitleyebilir fakat bu arada su akıtma olayı gerçekleşir. Teknik destek alarak parçaların kontrolüyle eski kullanım süreci sağlanabilir.

Tags:
Leave a Comment
Call Now Button444 78 56