Vestel Çamaşır Makinesi Tambur Dönmüyor

Çamaşır makinesini çalıştırmanıza rağmen tambur dönmüyorsa bu ciddi bir arızanın belirtisidir. Eğer çamaşır makinesine gelen elektrikte herhangi bir sorun yoksa yani 150 ile 240 voltaj arasında elektrik geliyorsa, çamaşır makinesinde donanımsal bir arıza var demektir. Peki çamaşır makinesinin tamburu neden dönmez?

Sadece Vestel değil, tüm markalarda tamburu döndüren şey motordur. Sadece motorun türü farklılık gösterir. Eski motorlar kömürlü iken, yeni motorlar mekaniktir. Motorların arızalanması ve çalışmaması durumunda tambur da dönmeyecektir.

– Motor ile tamburu birbirine bağlayan bir kayış vardır. Tambur bu kayışın sayesinde döner. Motor çalışmasına rağmen tambur dönmüyorsa bu kayış atmış, kopmuş ya da hasar görmüş olabilir. Kayış yerine takılarak, onarılarak ya da yenisi takılarak sorun çözülebilir.

– Her çamaşır makinesinin içerisinde tamburu havada tutan, dönmesini sağlayan ve sarsılmasını en aza indiren rulmanlar vardır. Bu rulmanlardan en az bir tanesinin bozulması ya da kırılması da tamburun dönmesini engelleyecektir. Bu durumda rulmanın ya da rulmanların değiştirilmesi sorunu çözecektir. Bu sizin yapabileceğinizin üzerinde bir işlem olduğu için servisi çağırmakta fayda var.

– Tamburdan motora giden ya da elektronik karta giden kablolardan birinin hasar alması da tamburun dönmemesine neden olabilir. Servis görevlileri tüm kabloları kontrol ederek bir hasar varsa değiştirir ya da onarırlar. Bu basit bir işlemdir, bu nedenle çok uğraştırmaz.

Tags:
Call Now ButtonTIKLA SERVİSİ ARA