Vestel Çamaşır Makinesi E09 Hatası

Vestel marka çamaşır makinelerinin vermiş olduğu E09 kodu oldukça önemli bir hata kodudur. Kullanıcılar bu hata kodunu gördüğünde çamaşır makinesini fişten çekerek servisi aramalıdır. E09 kodu alan çamaşır makinesinin çalıştırmaya devam etmek daha büyük sorunlara neden olabilir. Üstelik bu hata kodu sizin bireysel olarak düzeltebileceğiniz bir şey değildir. Bu nedenle servisi arayarak yardım almak yerinde olacaktır.

Peki, çamaşır makineleri E09 kodunu niye verir? Öncelikle şunu belirtelim çamaşır makinesinin düzgün çalışması için makineye gelen elektrik voltajı en az 150, en fazla 240 olmalıdır. Eğer makineye gelen voltaj 150’den az ya da 240’dan fazla ise çamaşır makinesi bu hata kodunu verir.

E09 hata kodunu aldığınızda ilk kontrol etmek gereken yer doğal olarak voltajlar olacaktır. Voltajlarda bir dalgalanma ya da elektriklerin gidip gelmesi durumu olduysa makinenin E09 kodu vermesi normaldir. Gelen elektrik stabil ve istenilen aralıkta olduğunda makine düzelecektir. Eğer voltajlarda bir sıkıntı yoksa ve sorun çamaşır makinesindeyse müdahale etmeden servisi aramak gerekir.

Çamaşır makinelerinde motoru korumak için bir sigorta bulunur. Bu sigortanın görevi elektriklerde bir dalgalanma ya da aşırı yüklenme olduğunda elektrik akışını keserek motoru korumaktır. Eğer bu sigorta da bir arıza varsa ya da sigorta yanmış ise çamaşır makinesinin sürekli olarak E09 kodu vermesi normaldir. Bu arıza nedeni ile çamaşır makinesi çalışmaz.

Tags:
Leave a Comment
Call Now ButtonTIKLA SERVİSİ ARA