Vestel Buzdolabı CO 01 Arıza Kodu

Buzdolapları üretilmeye başlandığından beri en çok rağbet gören makinelerdir. Özellikle son yıllarda üretilen buzdolapları birçok teknolojik özelliğe sahiptir. En önemlisi de makinede oluşan arızaların belli kodlar ile ekranda belirmesiyle, kodun anlamına bakılarak arızanın net bir şekilde anlaşılmasıdır. Bu da tamirat sürecini kısaltarak daha hızlı bir onarım gerçekleşmesini sağlar.

Eğer Vestel buzdolabı co 01 arıza kodu ile karşılaşırsanız bu buzdolabınızın üst bölümüyle, yani dondurucu haznesiyle ilgilidir. Co 01 arıza kodunun tanımı dondurucu bölümünün -10 derecenden sıcak (-9 derece,-8 derece) olmasını belirtir. Bu durum ise bir arızanın belirtisidir. Peki bu sıcaklığın altına inmesinin sebebi ne olabilir ve çözümleri nasıl sağlanır bakalım.

İlk olarak buzdolabının nasıl soğutma yaptığından bahsedelim. Buzdolapları soğutma işlemini gaz bir madde ile yapmaktadır. Bu maddenin soğuk bir şekilde verilmesini sağlayan alet ise kompresördür. Kompresörü devreye sokan ise termostat denen alettir. Buzdolabındaki istenilen sıcaklıkta bir değişim olduğu zaman termostattaki ısı sensörleri bunu algılayarak kompresörü devreye sokar.

– Bu arıza kodunun nedeni termostatınızın veya kompresörünüzün bozuk olmasından kaynaklanabilir. Termostat bozuk ise kompresörü devreye sokmaz ve soğuk havanın verilmesini sağlamaz. Eğer kompresör bozuk ise termostattan gelen sinyali algılayamaz veya içindeki parçaların bozuk olmasından dolayı algılasa bile devreye giremez.

Co 01 arızası ile karşılaştığınız zaman teknik servisi arayarak durumu anlatabilir ve gerekli desteği alabilirsiniz.

Tags:
Call Now ButtonTIKLA SERVİSİ ARA