Vestel Buzdolabı CO 04

Buzdolapları ve diğer ev aletlerinde, teknolojinin de getirdiği yardım ve kolaylıklarla teknik arızaların veya anormal durumların makine tarafından bir hata kodu ile size bildirilmesi güzel bir durumdur. Bu olay elektronik kart denilen, bir nevi makinenin beyni olan ve belli sinyaller ile hataları algılayarak yazılımdaki uyumlu kodu seçip ekrana yansıtması ile gerçekleşir. Karşılaştığınız Vestel buzdolabı co 04 arıza kodunun ne anlama geldiğini ve nasıl düzeltileceğini inceleyeceğiz.

Buzdolabınızın ekranında co 04 yazısı ile karşılaşırsanız bu: “Dondurucu bölümü -10 dereceden sıcak ve soğutucu bölümü 15 dereceden sıcak” anlamına gelmektedir. Yani buzdolabınızın yeteri kadar soğutulamadığı bir durum söz konusudur. Bu durumda teknik servisi arayarak gerekli onarımı yapmalarını sağlayabilirsiniz. Peki bu arıza neden kaynaklanmaktadır.

– İlk olarak buzdolabınızın elektronik kartında oluşabilecek arızalar termostat ve kompresörün tam veya hiç çalışmamasını doğurur. Böyle bir arızada elektronik kartın onarımı veya değişimi gerekebilir.

– Buzdolabınızın termostatının arızalı olması ısının algılanamamasına ve kompresörün devreye girmeyerek buzdolabınızın soğutulamamasına sebep olacaktır.

– Eğer bunlarda sorun yok ise buzdolabınızda bulunan gazın dolaşım sağladığı borularda bir tıkanma veya delinme olabilir. Kaçak var ise buzdolabının içinde veya dışında bu kokuyu algılayabilirsiniz. Tıkanıklık ve gaz kaçağının olduğu durumlarda, gaz kompresöre ulaşamaz ve soğuk hava akışı sağlanamaz. Bu durumda gerekli kontrollerin ardından tıkalı hortum açılır veya delinmiş ise değiştirilir.

Tags:
Leave a Comment
Call Now Button444 78 56