Vestel Buzdolabı Ekranda SR Yazıyor

Vestel marka buzdolaplarında SR arıza kodu oldukça sık görülen hata kodlarından biridir. Bu ciddi bir arıza kodu iken, bu arıza kodunun alındığı kullanıcıların oturmuş olduğu yerler birbirine paralellik gösterir. Bunun nedeni ise SR hata kodunun elektrik hatları ile ilgili olduğudur. Yani SR arıza kodu ne buzdolabından, ne de kullanıcı hatasından kaynaklanır. Bu hata kodunu almamak için yapabileceğiniz pek çok önlem mevcuttur tabi.

Buzdolabınızda SR arıza kodunu aldığınız zaman yapmanız gereken şey buzdolabını fişten çekerek beklemek olmalıdır. Bir gün boyunca kapağı açık şekilde beklettikten sonra çalıştırmayı tekrar deneyebilirsiniz. Buna rağmen hala aynı arıza kodunu veriyorsa hiçbir işlem yapmadan Vestel servisi çağırmak gerekir.

Peki Buzdolapları SR hata kodunu neden verir?
SR hata kodu buzdolabının üst bölümünde ya da alt bölümünde gerçekleşen ani ısı değişikliklerinde verilir. Bu ısı değişikliğinin nedeni ise genellikle elektronik kart arızasıdır.

Buzdolapları elektronik açıdan oldukça hassas cihazlardır. Herhangi bir voltaj dalgalanmasında hasar görebilecek bir yapıya sahiptir. Özellikle elektronik dalgalanmalarda ilk hasar görecek yer elektronik karttır. Motorda ki hasarı önlemek için bir sigorta bulunsa da yine de kurtarmak için yeterli olmuyor.

Peki, ne yapmak gerekiyor? Öncelikle evde mutlaka regülatör kullanmak gerek. Regülatör elektrikten kaynaklı arızaların önüne geçecektir. Regülatör taktırmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Eğer regülatör taktıramıyorsanız mutlaka akım korumalı prizler veya sigortalı prizler kullanılmalıdır.

Tags:
Leave a Comment
Call Now Button444 78 56