Vestel Buzdolabı Üst Soğutuyor Alt Soğutmuyor

Buzdolaplarında yaşanan sorunlar ev halkını oldukça olumsuz etkileyebilecek durumdadır. Özellikle besinlerde bozulmalara yol açabilecek bir sorun oldukça büyük bir sıkıntı yaratabilir. Bu nedenle her arıza en kısa süre içerisinde sonuca ulaştırılmalıdır.

Vestel marka buzdolabı kullanan kullanıcılar bazen buzdolabının üst kısmının soğutmasına rağmen alt kısmının soğutmadığından şikayet ederler. Peki böyle bir durumda ne yapmak gerekir?

Öncelikle buzdolaplarında üst kısım soğumasına rağmen alt kısım soğutmuyorsa, ilk akla gelen ihtimal aradaki bağlantıyı sağlayan akşamların buzlanmadan dolayı tıkanmış olmasıdır. Bu nedenle buzdolabının fişini çekip, vanaları sonuna kadar açıp en az 48 saat beklemektir. Bu beklemenin sonunda buzdolabını tekrar fişe takıp, 4-5 saat sonra soğutup soğutmadığını kontrol edebilirsiniz.

  • 48 saat bekletmenize rağmen sorun düzelmediyse, akla gelecek diğer ihtimal rezistansların bozulmuş olacağıdır. Rezistans arızalarında sizin müdahale etmeden servisi çağırmanız oldukça önemlidir. Servisi aradığınızda onlarda fişi çekerek 48 saat beklemeniz gerektiğini söyleyecektir.
  • Bir diğer ihtimal ise buzdolabında ki gaz dolaşım sisteminde bir sıkıntı olmasıdır. Biliyorsunuz buzdolabı, belli kanallarda dolaşan gaz sayesinde soğutma işlemini gerçekleştirir. Eğer bu kanallarda bir tıkanıklık var ise buzdolabının belirli bölümlerinin soğumaması normaldir.

Bu oldukça teknik bir iş olduğu için bunun tespiti ya da çözümünü de siz yapmamalı, servis çağırarak onlardan profesyonel yardım almalısınız. Çünkü bu sorun belirli donanımsal parçaların değişmesini ya da gaz sisteminin devre dışı bırakılması ile çözülecektir.

Tags:
Leave a Comment
Call Now Button444 78 56