Vestel Klima E3 Hatası

Vestel marka klimalar, kullanıcılarını belirli konularda uyarmak, haber vermek ya da arızaları bildirmek için belirli hata kodları belirlemiştir. Bu durumlarda klima led ekranda bir hata kodu verir. Kullanıcılar bu hata koduna bakarak arızanın ne olduğunu kolayca tahmin edebilirler. Hata kodları ve anlamları kullanma kılavuzunda detaylı bir şekilde yer alır.

Arıza kodlarının olması teknik servis için de oldukça önemlidir. Servis görevlileri hata koduna bakarak sorunun en azından nereden kaynaklandığını daha kolay tespit edebilirler. E3 hata kodu da Vestel marka klimalarda kullanıcıların karşısına çıkan arıza kodlarından biridir. Peki E3 arıza kodu tam olarak nasıl bir arızanın belirtisidir?

Klimalarda E3 hata kodu görüldüğünde ilk akla gelen ihtimal iç ünitede ki boru sensörünün arızalı olmasıdır. Bu sensör arızalı olduğunda klimanın bazen sıcak, bazen soğuk üflediğine şahit olursunuz. Boru sensörlerinin genellikle tamiri yapılmaz ve yenisi ile değiştirilir. Bu sensör değişikliği işlemi ise oldukça teknik bilgi gerektiren bir iş olduğundan sadece uzmanlar tarafından takılmalıdır. Bu nedenle müdahale etmeden Vestel servisini çağırmak gerekir.

Klimaların E3 hatası vermesinin bir diğer nedeni de faz hatası olabilir. Bu oldukça teknik bir bilgidir ve genellikle klimadan kaynaklanan değil, bağlandığı elektrik hattından kaynaklanan bir hatadır. Eğer faz hatasından şüpheleniyorsanız klimayı tamamen durdurarak Vestel servisini arayabilirsiniz. Servis görevlileri tüm elektrik bağlantılarını kontrol ederek sorunu düzeltecektir.

Tags:
Leave a Comment
Call Now Button444 78 56