Vestel Çamaşır Makinesi Çalışmıyor

Vestel marka çamaşır makineniz bir gün aniden çalışmamaya başladıysa bu sizin için korkutucu ya da moral bozucu olabilir. Ama hemen telaş yapmayın, her çalışmama nedeni büyük bir arıza olacağı anlamına gelmez. Bazen çamaşır makineleri küçük nedenlerden dolayı da çalışmayabilir. Bu yüzden servisi aramadan önce basit bir iki kontrol yapmak yerinde olacaktır.

– İlk olarak çamaşır makinesine elektrik gelip gelmediğini kontrol etmek lazım. Düğmeye bastığınızda eğer ışık yanıyorsa elektrik vardır, fakat yoksa makineye elektrik gelmiyordur. Bu nedenle önce prizlerde elektrik olup olmadığını, sonra da sigortaları kontrol ederek sorunun tam olarak nerede olduğunu anlayabilirsiniz. Başka prizde deneyerek sorunun çamaşır makinesinde mi, yoksa elektrikte mi olduğuna bakabilirsiniz.

– Çamaşır makinelerinde motoru korumak için yerleştirilen bir sigorta vardır. Ani elektrik kesintilerinde ya da voltaj dalgalanmalarında devreye girerek elektriği keser. 7 dakika ile 20 dakika arasında süren bu kesinti daha sonra normale döner. Yani çamaşır makinesini yarım saat sonra tekrar çalıştırarak kontrol etmekte fayda var.

– Elektrik geliyorsa ve başlat tuşuna bastıktan sonra kazan dönmüyorsa bir ihtimal su muslukları kapalı ya da hortumlar tıkanmış olabilir. Bunu kontrol edebilirsiniz.

– Eğer çamaşır makinesine elektrik gelmesine rağmen çalışmıyorsa sorunlar çok çeşitli olabilir. Motor ile kazan arasındaki kayışta oluşan bir deformasyon, motor arızası, elektronik kart arızası, kazanda oluşan bir arıza olabilir. Bu durumda müdahale etmeden Vestel servisini çağırmak gerekir.

Tags:
Leave a Comment
Call Now Button444 78 56