Vestel Çamaşır Makinesi E02

Çamaşır makineleri belirli sebeplerden kaynaklı olarak birçok hata kodu verebilir. Bu hata kodları büyük arızalardan kaynaklanabileceği gibi, bazen basit aksaklıklar nedeni ile de kaynaklanabilir. Bu nedenle servisi çağırmadan önce ufak çaplı birkaç kontrol yapmakta fayda vardır.

E05 hata kodu da Vestel çamaşır makinelerinde karşılaşabileceğiniz hata kodlarından biridir. E05 hata kodu genellikle su basıncı ile ilgili yaşanan sorunlarda kullanıcıların karşısına çıkar. Peki bu durumda ne yapmak gerekir?

– Çamaşır makinesinin içerisinde ki su basınç sensörü sürekli olarak suyun basıncını kontrol eder ve istenilen aralıklarda olmasını bekler. Eğer gelen su istenilen basınçta değilse hata kodunu verir. Bu nedenle ilk bakmamız gereken yer çamaşır makinesinin bağlı olduğu su tesisatında su olup olmadığıdır. Sular kesikse veya oldukça düşük bir basınçta geliyorsa bu normaldir. Su akışı normale döndüğünde çamaşır makinesi de dönecektir.

– Bir diğer ihtimal sensörden kaynaklanan bir hatadır. Basıncı ölçen sensör arızalandıysa ya da sensöre su kaçtıysa basıncı doğru ölçemeyecektir. Basıncı doğru ölçemediği için makinenin E02 hata kodu vermesi normaldir. Sensör değiştirilerek sorunu çözebilirsiniz.

– Bir diğer ihtimal de çamaşır makinesinin elektronik kartının bozulmasıdır. Su basıncı normal olabilir, sensör basıncı doğru okuyor olabilir, fakat elektronik kart yine de böyle bir arıza kodu gönderebilir. Bu durumda siz müdahale etmeden servis çağırarak kartın onarılması ya da değiştirilmesini talep edebilirsiniz.

Tags:
Leave a Comment
Call Now Button444 78 56