Vestel Çamaşır Makinesi Suyu Isıtmıyor

Çamaşır makinesinin çamaşırları hijyenik ve düzgün bir şekilde yıkayabilmesi için sıcak su ile yıkamaya ihtiyacı vardır. Çamaşır makinesi suyu yeterince ısıtamıyorsa çamaşırlar yeterince temizlenmemiş bir şekilde çıkar. Bu nedenle Çamaşır makinesinin suyu ısıtması oldukça önemlidir.

Peki, çamaşır makinesinin su ısıtmamasının nedeni ne olabilir? Çamaşır makinesinin içerisinde su ısıtmaya yarayan parça rezistanstır. Rezistansın bozulması ya da arızalanması suyu ısıtmamasına neden olabilir. Peki makinenin suyu ısıtmaması durumunda ne yapmak gerekir?

İlk akla gelen ihtimal rezistansın kireçlenmesi ya da arızalanması olur. Bunun için rezistansın değiştirilmesi gerekir. Rezistans değiştirmek çok da kolay bir iş değildir. Bilginiz ya da yatkınlığınız yoksa bu işlemi siz yapmak yerine servis çağırmak mantıklı olacaktır. Ayrıca kireçlenmeye karşı sürekli ve düzenli olarak kireç sökücü kullanmak rezistansın ve diğer parçaların ömrünü uzatacaktır.

Eğer rezistansta herhangi bir arıza ya da gözle görülür bir sorun yoksa o zaman sorun rezistansa giden kablolarda olabilir. Bu kabloları kontrol ederek herhangi bir yırtılma ya da deformasyon olup olmadığı kontrol edilir. Bu kablolar onarıldıktan sonra sorun çözülecektir.

Çamaşır makinesinde suyu ısıtan bir diğer parça da termostattır. Termostatta oluşan bir arıza yine suyun ısınmasını engelleyeceği için tamir edilmeli ya da değiştirilmelidir.

Röle kontaklarında kaynaklanan bir sorun da yine suyun ısınmamasına neden olabilir. Bu teknik konular için servis çağırmak daha sağlıklı olacaktır.

Tags:
Leave a Comment
Call Now Button444 78 56