Arçelik Klima CH 05 Hatası

Arçelik klimalarda CH05 hata kodu haberleşme hatası olarak bilinir. İç ve dış ünite arasında bir kopukluk varsa bu hatayı verir. Fakat daha yaygın görülen sorun klima içerisinde ki kartın yanmasıdır. Elektronik kart arızalarında tamir olasılığı oldukça düşük ve maliyetlidir. Bu nedenle kartın yenisi ile değiştirilmesi daha mantıklı olacaktır.

CH 05 hatası veren klimanın ilk olarak sigortasının atıp atmadığı kontrol edilir eğer sigorta atmış ise kaldırıp tekrar deneyebilirsiniz. Fakat sigorta sürekli olarak atıyorsa müdahale etmeden servisi çağırmak daha mantıklı olacaktır.

Elektronik kartın yanıp yanmadığını kontrol etmek için biraz elektronik bilgisi gerekiyor. Fakat klimadan yanık kokusu geliyorsa kartın yanmış olma ihtimali oldukça yüksektir. Böyle bir durum varsa yine servis aranarak yardım isteyebilirsiniz.

Bu hata kodunu bazı durumlarda dış ünitede bulunan fanın çalışmaması durumunda da verebilir. Dış ünitedeki fanı kontrol ederek herhangi bir sorun olup olmadığını kontrol etmek yerinde olacaktır. Eğer oraya sıkışmış herhangi bir şey varsa çıkarılmalı, aşırı derecede toz ve kir varsa temizlenerek yeniden denenmelidir.

Tags:
Blog Comments

Belirttiğiniz gibi klimanın kartı yanmış. Servis elektronik kartı yenisi ile değiştirdi ve sorunumuz çözüldü. Bilgilendirmeniz için teşekkürler.

Bizde de aynı sorun var nerde yaptırdınız acaba

Vermiş olduğunu değerli bilgiler için çok teşekkürler. İyi çalışmalar.

Leave a Comment
Call Now Button444 78 56