Arçelik Klimada CH 21 Hatası: Ne Yapmalısınız?

Klimalarda genel olarak iki farklı ünite bulunur; iç ünite ve dış ünite. Arçelik klimaların vermiş olduğu CH 21 hata kodu dış üniteyle alakalıdır. Daha da özelleştirmek gerekirse IPM arızasıdır ve kompresörde aşırı akım olması durumunda ortaya çıkar. Bu hatayı ortaya çıkaran birçok etken bulunur.

Ama öncesinde şunu belirtmekte fayda var; arıza ciddi bir arıza olduğu için kendiniz müdahale etmemeli ve Arçelik servisini arayarak profesyonel bir yardım almanız gerekir.

Arçelik Klimada CH 21 Hatası

Bu duruma neden olan en yaygın sebeplerden biri kondenserin kirli olmasıdır. Kondanser dışta bulunduğu için is, toz nem gibi dış faktörlerin tamamından etkilenir. Doğal olarak lamel araları dolduğunda hem işlevini yerine getirmemeye, hem de aşırı ısınmaya başlar.

Kondanserdeki fan motorunun arızalanması da aynı hatayı almanıza neden olur. Yeterli hava akışının sağlanmaması aşırı yüklemeye neden olabilir.

Kondanserin yanlış yere monte edilmesi de aynı hatayı almanıza sebep olabilir. Kondanserin hava alan ve ısısını optimum düzeyde verebilecek açık alanlara monte edilmesi gerekir.

Tags:
Blog Comments

Teşekkürler, iyi çalışmalar.

Leave a Comment
444 78 56