Buzdolabı Neden Sigorta Attırıyor? Sorunun Köküne İnmek

Buzdolabının sigortaları attırması oldukça ciddi bir problemdir. Sadece buzdolabının değil, evde ki diğer elektronik aletlerin de bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle bir an önce önlem alınmalıdır. Bu durumda ilk olarak tespit edilmesi gereken şey sorunun buzdolabından mı yoksa başka bir etkenden mi kaynaklandığını bulmaktır.

Buzdolabı Neden Sigorta Attırıyor?

Eğer buzdolabını prize taktığınız anda elektrik atıyorsa bunun birkaç sebebi olabilir.

Prizde toprak hattı olmayabilir
Aynı prizde birden fazla cihazın olması olabilir,
Fiş ile prizin toprak uçları birbirine temas etmiyor olabilir,
Buzdolabında bir elektrik kaçağı olabilir.

İlk olarak farklı prizi deneyerek prizde ki hatta toprak olup olmadığını deneyebilirsiniz. Daha sonra prizde ki ya da fişte ki toprak uçlarının yamulup yamulmadığını ve iki toprak ucunun birbirine temas ettiğini kontrol edebilirsiniz.

Eğer prizde ya da toprakta herhangi bir sıkıntı yoksa, sorun buzdolabındadır ve sizin müdahale etmeniz oldukça tehlikelidir. Bunun için servisi arayarak profesyonel bir yardım almanız gerekir.

Eğer fişi taktığınızda değil de bir süre sonra sigortalar atıyorsa sorun yüksek ihtimalle buzdolabında değildir. Bunun için bir elektrikçiden yardım alınması daha uygun olacaktır.

Tags:
Blog Comments

Buzdolabım sigorta attırıyor. Buzdolabım 10 yaşında ve hiç böyle bir sorun yaşamamıştım. Buzdolabının fişini prizden çekip taktım ama bir faydası olmadı.

Bizim eski buzdolabımız da sigorta attırıyordu. Bir elektrikçi çağırdık ve elektrik tesisatında bir sorun olmadığını söyledi. Sonra buzdolabı servisini çağırdık ve kompresörün arızalı olduğunu keşfettiler. Kompresörü değiştirdikten sonra her şey normale döndü.

[…] buzdolabı sigortası attığında, cihazı derhal fişten çekin ve aşağıdaki adımları […]

Leave a Comment
444 78 56