Bosch Fırın Lambası Neden Yanmıyor? Pratik Çözüm Önerileri

“Bosch fırın lambası yanmıyor.” hatası, çok nadir karşılaşılan hatalar arasında yer almaktadır. Bu hata, çoğunlukla prizden kaynaklanmaktadır. Fırının içini aydınlatmak için bulunan lambalar, doğrudan prizden gelen elektrik akımını kullanmaktadır. Elektrik akımı prizden lambalara ulaşır ve aydınlatma sağlanmış olur.

Ancak bu lambalar, yüksek akımdan dolayı veya prizde oluşan elektrik akımının kesilmesinden dolayı yanmayabilir veya lambaların aydınlatması için kullanılan ampuller bozuk olabilir. Lakin ampuller, üretim yapılan fabrikalarda teste tabii tutuldukları için bu arıza ihtimali oldukça düşüktür.

Prizden gelen akım, ampullerin ışığının yanmasını sağlar ve fırının içi aydınlanır. Böylece fırında pişen yiyecek, dışarıdan gözlemlenebilmektedir.

Bosch Fırın Lambası Yanmıyor Sorununun Çözümü

Bosch fırın lambası yanmıyor.” çözümü kapsamında, Bosch teknik servisi hizmet vermemektedir. Fırın ile alakalı sorunlar için, yardım talep edilebilmektedir. Bu hata, çoğunlukla fırının bağlı olduğu prizden kaynaklandığı için bu işin çözümü elektrik tesisatçısı tarafından sağlanmaktadır. Prizde yapılan akım denemelerinin sonuçlarına göre, priz yenilenir ve normal düzeyde elektrik akışı sağlanır.

Tags:
Blog Comments

Bu durumda fırınında çalısmaması gerek değil mi

Eğer fırın içindeki ampul arızalıysa fırın çalışabilir.

Fırınımızın lambası geçen yıl yanmayı durdurdu. Lambayı kendim değiştirmeyi denedim ama işe yaramadı. Servis çağırdık, meğerse lamba soketinin hasar görmüş. Onları değiştirdikten sonra lamba yine çalışmaya başladı.

Benzer bir sorunla ben de karşılaştım. Fırın lambası bir anda çalışmamaya başladı. Sorunu çözmek için lambayı değiştirmeyi denedim ama işe yaramadı. Sonunda elektrikçi çağırdık, meğerse bağlantılarda sorun varmış. Yeni bir soket taktırdıktan sonra sorun çözüldü.

Bosch marka fırınımın iç lambası geçen ay çalışmamaya başladı. Başlarda ampulün kendisini değiştirerek sorunu çözebileceğimi sandım ancak yeni ampul de çalışmadı. İnternetten biraz araştırma yaptıktan sonra, sorunun elektrik bağlantısında veya lamba soketinde olabileceğini öğrendim. Profesyonel bir servis çağırdım ve teknisyen, lamba soketinin oksitlenme yapmış olduğunu ve bu yüzden elektrik iletimini engellediğini belirtti. Soket temizlendi ve gerekli değişiklikler yapıldıktan sonra lamba yeniden çalıştı. Özellikle bu tarz elektrikle ilgili sorunlarla karşılaşıldığında kesinlikle uzman yardımı alınmalı.

Leave a Comment
444 78 56