Buzdolabı Soğuk Üflemiyor

Buzdolaplarının temel amacı içerisinde saklanan besinleri ve değerlerini en uygun hava şartlarında saklamaktır. Bunun için de hava koşulları ne olursa olsun sabit olarak belirli bir noktada tutmalıdır. Fakat buzdolabınız gerektiği kadar soğutmuyorsa, bu yiyeceklerin bozulmasına neden olacaktır.

Peki bir buzdolabı neden soğutmaz?
İlk akla gelen ihtimal buzdolabının üst tarafında bulunan turbo fanının bozulmasıdır. Bu fan bozulmuş olabilir, filtresi tıkanmış olabilir ya da başka bir sıkıntı nedeni ile çalışmıyor olabilir. Bu sorun için servis çağırmak gerekecektir.

Başka bir ihtimal ise elektriklerin gidip gelmesi, ya da voltajlarda yaşanan ani bir dalgalanmadır. Buzdolapları aniden elektrik gidip geldiğinde kendisini kilitleyerek bir süre çalışmaz. Bunun için fişten çekip, 3-4 saat kadar kapağı açık şekilde bekletmeniz gerek.

Bir diğer önemli ihtimal buzlanma olmasıdır. Buzlanma, soğuk havanın dolap içerisinde serbestçe dolaşmasını engeller. Bu durumda dolabın içini tamamen boşaltarak, fişini çekmeli ve kapağı açık şekilde 1-2 gün bekletmek gerekir. Buzlar çözüldüğünde tekrar fişi takarak çalıştırabilirsiniz, daha verimli çalıştığını fark edeceksiniz.

Leave a Comment
Call Now Button444 78 56