Buzdolabının İçinden Buhar Çıkıyor – Neden Kaynaklanır, Nasıl Engellenir?

Genel olarak buzdolaplarını açmış olduğumuzda soğuk bir buhar ile karşılaşırız. Bu aslında buhar değildir, yoğunlaşmış bir soğuk hava dalgasıdır. Fakat yoğun olmasından kaynaklanan bir ışığı kırma gücü olduğundan buhar gibi gelir. Peki, bu neden oluşur? Ya da bu bir sorun mudur?

Öncelikle buzdolabının kapağını açtığımızda ortaya çıkan yoğun soğuk hava dalgası normaldir ve buzdolabı için herhangi bir zararı yoktur. Bu genellikle yaz aylarında oluşur. Yaz aylarında oluşmasının nedeni ise soğuk havanın aniden sıcak hava ile karşılaşıp yoğunluğunu değiştirmesidir. Kış aylarında oldukça nadir görülür.

Bu buharın nasıl oluştuğuna değinecek olursak, görmüş olduğumuz buharın aslında dolabın içinden çıkan bir şey değil, tam tersine dışarıdan dolabın içine girdiğimiz bir şey olduğunu söyleyerek başlayalım. Normal şartlarda soluduğumuz hava saydamdır ve ışığı geçirir, bu nedenle soluduğumuz havayı görmeyiz.

Fakat bu hava aniden bir soğuk hava ile karşılaşınca yoğunlaşmaya ve su damlacıkları halini almaya başlar. Bu fiziksel olayda da saydamlığını yitirerek ışığı kırmaya başlar. Aslında gördüğümüz, bizim soluduğumuz havanın anlık olarak ışığı yansıtmaması durumudur.

Tags:
Blog Comments

Buhar çıkması genellikle nem seviyesinin yüksek olmasından kaynaklanıyor. Buzdolabının hava dolaşımını iyileştirmek için içini daha az doldurmak ve kapı contalarını kontrol etmek işe yaradı.

[…] Buzdolabının kendini korumaya alması durumunun kaldırılması için belli başlı noktaları mevcuttur. Bu noktalar şu şekildedir; […]

[…] ipuçlarını izleyerek, buzdolabınızın içinde buhar çıkması sorununu çözebilir ve cihazınızın verimliliğini ve yiyeceklerin tazeliğini koruyabilirsiniz. Buzdolabınızda […]

Leave a Comment
444 78 56